Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Panie, naucz nas się modlić”

24.07.2016 Piotr Roman Gryziec

 „Panie, naucz nas modlić się…” Modlitwa to nie jest rzecz prosta i oczywista. Modlitwa jest sztuką, którą nie każdy potrafi posiąść. Jest umiejętnością, której trzeba się uczyć. „Panie, naucz nas modlić się…”

Modlitwa to nie jest wypowiedzenie 51 słów (tyle słów liczy polska wersja modlitwy Ojcze nasz). Modlitwa to jest przede wszystkim relacja z Bogiem. To jest spotkanie. To jest dialog.

Abraham daje nam przykład modlitwy, która jest dialogiem. Dialog jest wtedy, kiedy ja mówię, a potem słucham, co Pan Bóg ma mi do powiedzenia. Bo nie chodzi tylko o to, aby Pana Boga chwalić, dziękować Mu i przytakiwać: „Tak, tak, Panie Boże”. To także odwaga spierania się z Bogiem. Taki trudny dialog. Po to, aby w końcu zrozumieć, że racja jest po Jego stronie.

Modlitwa to nie tylko prośba, ale także szukanie… „Szukajcie a znajdziecie…” Naszym zadaniem jest szukanie prawdy, szukanie sensu, szukanie śladów Boga wokół siebie… Modlitwa to odkrywanie Bożej obecności – w sobie, w codziennym życiu, w drugim człowieku, w Eucharystii… To są wielkie odkrycia – na miarę światową.

I jeszcze jedno: „jako i my odpuszczamy…”. Aby nasza modlitwa była skuteczna i przyniosła nam duchowe owoce musimy zdobyć się na przebaczenie innym. Wszystkim bez wyjątku. Mamy być miłosierni jak Ojciec, który przebacza każdemu kto prosi. A nawet jeśli nie prosi, wystarczy że w głębi serca chce zmienić swoje życie.

Modlitwa to bardzo wielkie zadanie, przed jakim chrześcijanin staje każdego dnia. Modlitwa to droga naszego wewnętrznego wzrostu i odkrywania w sobie Królestwa Bożego. Modlitwa to po prostu sposób na  życie.

o. Piotr Roman Gryziec
foto: św. Franciszek w ekstazie, Palazzo Bianco lub Palazzo Doria Brignole - Musei di Strada Nuova, Genua, Wikimedia CommonsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij