Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Odpowiedzialność

09.07.2016 Andrzej Prugar

W przypowieści Jezusa o miłosiernym Samarytaninie zdumiewa ilość czasowników opisujących troskę Samarytanina - człowieka „z zewnątrz” (Żydzi nie mieli dobrych relacji z Samarytanami) - o pobitego i umierającego przy drodze człowieka.

Zaledwie w trzech wersetach słyszymy, że Samarytanin „zobaczył” człowieka w potrzebie, „wzruszył się głęboko”, „podszedł”, „opatrzył mu rany”, „zalał je oliwą i winem”, „wsadził na bydle”, „zawiózł do gospody”, „pielęgnował go”, „wyjął dwa denary”, „dał gospodarzowi, „rzekł” (prosił gospodarza o troskę), zapewnił, że „odda” pieniądze, kiedy będzie wracał, jeśli tego będzie wymagała sytuacja (Łk 10,33-35).

Papież Franciszek w trwającym Roku Jubileuszowym uświadamia nam, że „Miłosierdzie Boga jest odpowiedzialnością za nas… [Bóg] pragnie naszego dobra i chce nas widzieć szczęśliwymi, napełnionymi radością i pokojem. Na tejże długości fali powinna być dostrojona i zorientowana miłość miłosierna chrześcijan” (Misericordiae vultus).

Wszystkie użyte przez ewangelistę czasowniki opisują najpierw odpowiedzialną troskę Boga. Jezus jest „Pierworodnym” i w Nim „mieszka Pełnia”, przez Niego przychodzi „pojednanie z Bogiem” (Kol 1, 15.18-20). Jezus jako pierwszy pokazuje jak należy zachować się względem potrzebującego człowieka. To On jest miłosiernym, odpowiedzialnym (i „z zewnątrz”) Samarytaninem, a za Nim mają iść, tą drogą „w głąb” odpowiedzialności… wszyscy.

Właśnie „wszyscy”, ponieważ każdy z nas  słyszy w sobie głos odpowiedzialności za bliźniego. Oczywiście można ten głos odpowiedzialności dość skutecznie zagłuszać. Jezus opowiadając przypowieść, nieprzypadkowo mówi o niezwykle bogatym wnętrzu człowieku, który nie był „swój”. Jeżeli Samarytanin może być tak zaskakująco kreatywny w czynieniu miłosierdzia, to ostatecznie pytanie o to: komu i gdzie świadczyć miłosierdzie, staje się nieistotne. „Słowo jest blisko” (Pwt 30,14), czyli zawsze pozostajemy w zasięgu Głosu Boga „bogatego w miłosierdzie” (Ef 2, 4), jesteśmy posłani do każdego, kto potrzebuje pomocy. W naszym zasięgu jest objawiać w sposób pomysłowy, potęgę dobroci Boga wobec potrzebującego i z tego przed Bogiem będziemy sądzeni.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: Bezdomny na krakowskich Plantach, ze strony: http://lovekrakow.pl z dnia 4 października 2013 r  

fot. miniatura: starożytna droga do Jerycha, www. pinterest.comTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij