Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Niepokonany Ojciec - Abba

10.09.2016 Andrzej Prugar

„Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać” (Łk 15,1). Jezus, Jego Osoba, słowa, to coś bardziej pociągającego niż grzech i kraina śmierci, która dla „grzeszników i celników” stała się z czasem jak mieszkanie. 

Jezus w trzech przypowieściach (Łk 15, 1-32) „objawia naturę Boga jako naturę Ojca, który nigdy nie uważa się za zwyciężonego, dopóki nie sprawi, że przez współczucie i miłosierdzie zniknie grzech i pokonane zostanie odrzucenie” (Franciszek, Misericordiae vultus). 

Bóg jest Pasterzem poszukującym każdego z nas w naszym zagubieniu, które może nie być znane nikomu, tylko nam i Bogu. On doskonale zna nasze serce, odległość i oddalenie od Jego Serca (od Jego Domu), zna stan naszych emocji i potrafi tak zbliżyć się, abyśmy zechcieli podjąć decyzję powrotu. 

W Bogu - Ojcu, sąd i gniew - z powodu naszego twardego serca - nie jest najgłębszym nastawieniem. Bóg czeka, aby nam okazać miłosierdzie. Wiedział o tym Mojżesz, który odwołał się do Bożej dobroci w chwili wielkiego odstępstwa narodu od Boga. Modlił się i  „Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud” (Wj 32,14). 

Owszem, światło lampy, które zapala Bóg w naszych ciemnościach pokazuje nasze zagubienie, osądza nas, ale jest równocześnie oświetleniem drogi wyjścia z krainy śmierci. Św. Paweł nie boi się nazwać po imieniu swoich najcięższych grzechów, czyli  grzechów przeciw wierze: „bluźnierca, prześladowca i oszczerca” (1 Tm 1, 13). W tych ciemnościach przyszedł do św. Pawła Jezus - Światło Ojca i Dobry Pasterz. Dzięki temu zobaczył jak daleko znajduje się od Boga, choć sam sądził, że jest bardzo blisko. 

Troska - na wzór pasterza wobec owiec, najgłębszy odruch Serca Boga jako Ojca i Światło Osoby Ducha Świętego - to miłosierdzie. Czytamy więc i medytujemy słowa św. Pawła: „dostąpiłem jednak miłosierdzia, ponieważ działałem z nieświadomością, w niewierze. A nad miarę obfitą okazała się łaska naszego Pana wraz z wiarą i miłością, która jest w Chrystusie Jezusie! (1 Tm 1,13-14). 

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: Słowo "Abba - Tatusiu" w języku hebrajskim

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij