Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

14.11.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17. Przywraca ona pamięć o wybitnym artyście, uznanym uczniu Albrechta Durera – Hansie z Kulmbachu. Kuratorzy Muzeum przypominając postać tego malarza skupili się m. in. na prezentacji jego najwybitniejszego dzieła dla Krakowa – cyklu odnowionych niedawno kwater z ołtarza w Bazylice Mariackiej, obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Na wystawie można zobaczyć także wiele dzieł sztuki z okresu wczesnego renesansu, kiedy tworzył Kulmbach oraz prace Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego inspirowanego jego scenami religijnymi. Co ważne – w niedziele ekspozycję można oglądać bezpłatnie. Jest otwarta w godzinach 10.00-16.00.

Kiedy w listopadzie 1939 roku do Krakowa przybył Hans Posse, specjalny wysłannik Adolfa Hitlera gromadzący najcenniejsze dzieła sztuki z podbitych ziem do muzeum marzeń Führera w Linzu, na listę priorytetów tuż obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santi wpisał nazwisko Hansa Suessa von Kulmbacha. Dlaczego dziś ten znakomity malarz, jeden z najzdolniejszych uczniów Albrechta Dürera, uległ zapomnieniu?

Sercem wystawy jest sześć kwater z ołtarza w Bazylice Mariackiej, obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Niedawno zakończyła się ich konserwacja prowadzona przez Wydział Konserwacji i Restauracji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dzięki grantowi Fundacji J. Paula Getty’ego. Efekt to świadectwo potencjału naukowego i umiejętności środowiska krakowskich konserwatorów – mówi kurator ekspozycji ze strony MNK dr hab. Mirosław P. Kruk.

Malowidła z Bazyliki Mariackiej zestawione zostały z fragmentami innych dzieł Hansa Suessa z Kulmbachu wykonanych dla Krakowa: rozproszonego dziś tryptyku maryjnego (kwatera Ucieczka do Egiptu przechowywana jest w klasztorze Paulinów na Skałce, kwatera z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej – w Muzeum Książąt Czartoryskich) oraz ołtarza św. Janów (części malarskie zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej, zachowała się fragmentarycznie grupa Chrztu Chrystusa oraz wykonane w XIX w. znakomite kopie zniszczonych przez czas kwater rzeźbiarskich). Na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczyć można także przypisywane Kulmbachowi malowane tablice z tryptyku św. Stanisława z Pławna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uzupełnienie dzieł Hansa Suessa stanowią prace innych norymberczyków. Ekspozycję wzbogacają najwyższej klasy dzieła malarskie, złotnicze oraz tkaniny, zamawiane w warsztatach norymberskich przez króla Zygmunta Starego oraz krakowskich patrycjuszy. To m.in. kielichy, ornaty i krzyże relikwiarzowe.

Wielką wartością wystawy jest prezentacja recepcji dzieł Hansa z Kulmbachu wśród krakowskich artystów z późniejszych wieków. Na ekspozycji obejrzeć można m.in. bazujące na pracach wczesnorenesansowego Mistrza studia kostiumologiczne Jana Matejki, rysunki Stanisława Wyspiańskiego i przerysy Waleriana Krycińskiego. Bogaty zestaw archiwalnych zdjęć Ignacego Kriegera pozwoli zobaczyć prace zniszczone lub zaginione podczas II wojny światowej.

Okazji do zapoznania się ze metodami pracy Hansa z Kulmbachu dostarczą zdjęcia w podczerwieni z cyklu o żywocie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ujawniające tajniki warsztatu artysty, oraz rysunki przygotowawcze, w tym studium rysunkowe z paryskiego Luwru oraz szkic do witrażu ze sceną Męczeństwo św. Stanisława z Kunsthalle w Bremie.

To pierwsza i być może jedyna okazja, by wymienione wspaniałe dzieła można było zobaczyć zestawione razem.

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

  • Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

ul. Kanonicza 17

27.09.2018 – 27.01.2019

  • pn. nieczynne
  • wt.-pt. 9.00-16.00
  • sb. 9.00-18.00
  • nd. 10.00-16.00 – wstęp wolny

Polecamy!

Nawrócenie św. Katarzyny / fot. P. GąsiorTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij