Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Lwówek Śląski. Uroczyste przejście drogami św. Jakuba „VIA REGIA”

14.11.2017 kg .

Lwówek Śląski | Parafia św. Franciszka z Asyżu i Klasztor Franciszkanów

Mało kto wie, że pielgrzymować ku odległemu Sanktuarium św. Jakuba Apostoła można w Polsce, praktycznie spod swojego domu. Nasz Ojczyzna jest bowiem poprzecinana licznymi szlakami – tzw. „drogami jakubowymi”, prowadzącymi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jedna z nich – „Via Regia” czyli „droga królewska” albo „droga wysoka” przebiega poprzez Lwówek Śląski.

To jedna z najstarszych tras – pierwsze wzmianki o niej sięgają 1252 r. „Droga królewska” był to także historyczny szlak handlowy, prowadzący z Rosji do Hiszpanii.

W ostatnią sobotę października 2017 r., mimo niezbyt sprzyjającej pogody, grupa pielgrzymów oczekiwała na przystanku PKS w Lwówku Śląskim na autobus do Pielgrzymki. Punktualnie o godz. 9.00 Zdzisław Bielawski – Strażnik Szlaku ze Złotoryi do Lwówka – dał sygnał do wymarszu słowami „Buen Camino”, a o. Piotr – proboszcz franciszkańskiej parafii -  pobłogosławił Pielgrzymów na drogę. Postanowiliśmy przejść odcinek z miejscowości Pielgrzymka do Lwówka Śląskiego, liczący około 15 km.

Pielgrzymi mieli znakomite humory i w radości doszli do pierwszego przystanku koło góry Świątek. Tu posilono się i po kilkunastu minutach wyruszono do następnego przystanku w Dworku. Tam czekała na nas miła niespodzianka – zostaliśmy poczęstowani ciastem oraz kawą przez Stowarzyszenie „Nasz Dworek”. Tutaj nastąpiło również uroczyste zakończenie marszu. Strażnik i przewodnik, Zdzisław Bielawski, podziękował za wspólne przejście i wręczył pamiątkowe medaliony i paszporty pielgrzyma. Dalej idąc zwiedziliśmy cztery ule figuralne w Dworku i skierowaliśmy się w kierunku Lwówka Śląskiego.

Organizator jeszcze raz dziękuje wszystkim Pielgrzymom oraz o. Piotrowi za udział w Uroczystym Przejściu, upamiętniającym 800-lecie powstania Lwówka Śląskiego. Szczególne podziękowania Pani Burmistrz Marioli Szczęsnej za pokrycie kosztów dojazdu ze Lwówka do Pielgrzymki!

ZB i MM

fot. MMTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij