Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Łękawica. ZaBiegając o pamięć

26.09.2018 Misyjny Sekretariat

Polska Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

W sobotę 22 września 2018 r. w Łękawicy, rodzinnej miejscowości bł. Michała Tomaszka, odbył się bieg memoriałowy ku pamięci błogosławionego z Pariacoto.

Data imprezy nie była przypadkowa - Memoriał w Łękawicy zorganizowany został w przeddzień urodzin bł. Michała Tomaszka. 23 września błogosławiony misjonarz - męczennik, skończyłby 58 lat.

Mimo pochmurnego nieba, Memoriał zgromadził aż 201 młodszych i nieco starszych zawodników, którzy próbowali swoich sił w kilku kategoriach biegowych. Jako pierwsi wystartowali najmłodsi w Biegu Malucha, którego trasa miała długość 500 m. Rywalizację tę w grupie dziewcząt zwyciężyła Ewa Kania, a z chłopców najszybszy był Patryk Małysiak (wszystkie wyniki oraz nazwiska zwycięzców znaleźć można na stronie Gminy Łękawica).Kolejnymi kategoriami były "Bieg Szkolny" na 900 m, "Bieg Młodzieży", gdzie zawodnicy mieli do pokonania trasę 1500 m oraz "Bieg Dorosłych", w którym biegacze rywalizowali na 6000 m. Wszystkie trasy prowadziły przez Łękawicę, w której urodził się i wychował bł. Michał Tomaszek.

Szczególną kategorią był "Bieg Pamięci" przeznaczony dla wszystkich osób chętnych, które - jak sama nazwa wskazuje - swoim udziałem chciały podkreślić pamięć o wyjątkowym rodaku. Na trasie 1500 m pobiegli także przedstawiciele rodzin bł. Michała Tomaszka oraz bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Dodatkową trasą biegową był bieg fair playdla członków Stowarzyszenia „Dzieci Serc”,  któremu patronuje bł. Michał Tomaszek.

Memoriał w Łękawicy był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji oraz uczczenia pamięci bł. Michała, ale również do spotkania w miejscu tak szczególnym dla naszego błogosławionego. Na wydarzeniu bowiem nie zabrało szczególnych gości takich jak misjonarz z Peru, o. Andrzej Łączyński, misjonarz z Uzbekistanu, o. Franciszek Stopkowicz, br. Piotr Łopatka z Krakowa, o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu, księża z Parafii św. Michała Archanioła z Łękawicy na czele z ks. proboszczem Adamem Wyporkiem, a także ks. Wiktor Zajusz z parafii w Piekarach Śląskich. Podczas wydarzenia można było spotkać się z rodzeństwem oraz krewnymi bł. Michała Tomaszka. Goście z Krakowa odwiedzili również przy tej okazji Pokój Pamięci bł. Michała, który znajduje się w rodzinnym domu męczennika z Pariacoto.

Po zawodach, w hali sportowej nastąpiło rozdanie nagród zwycięzcom. Ponadto wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe, drewniane medale z wizerunkiem bł. Michała. Fundatorami nagród byli Wójt Gminy Łękawica Tadeusz Tomiczek, Gminny Ośrodek Kultury w Łękawicy, Ojcowie Franciszkanie z Rychwałdu oraz firma Meet Adventura Paweł Oślak. Również jak co roku, rodzina błogosławionego  przekazała kosz pełen słodyczy dla najmłodszych uczestników biegu.

Bieg memoriałowy organizowany jest od roku 2007. Od 2015 r. za jego przygotowanie odpowiada Gminny Ośrodek Kultury w Łękawicy. Bieg memoriałowy gromadzi nie tylko mieszkańców i biegaczy z terenu gminy i okolic, ale również ludzi, którzy chcą swoją obecnością uczcić pamięć swojego błogosławionego rodaka - o. Michała Tomaszka. 

tekst i zdjęcia: Agnieszka Kozłowska

 

Więcej zdjęć na stronie: misje.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij