Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ewangeliczne klucze - 20 niedziela zwykła

12.08.2016 Piotr Roman Gryziec

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Szokujące słowa Jezusa. Zwłaszcza, jeśli pamiętamy Jego wypowiedź skierowaną do uczniów po zmartwychwstaniu: Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję. Czy nie ma sprzeczności pomiędzy tymi dwiema stwierdzeniami?

Tutaj jest mowa o ziemi, a tam o uczniach. Uczeń otrzymuje pokój, bo uwierzył w Jezusa Chrystusa i w Jego zmartwychwstanie. Ziemia nie ma pokoju, bo jest miejscem, na którym żyją ludzie, którzy odrzucili Jezusa, którzy nie przyjęli Ewangelii. Jest szokujące, ale jest to faktem, że wielu ludzi stało się zagorzałymi wrogami Chrystusa, wrogami chrześcijaństwa. I to powoduje rozłam, o którym mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii.

Historia współczesna, której jesteśmy świadkami, to potwierdza. Chrześcijaństwo nie jest szanowane we współczesnym świecie, jest krytykowane i deprecjonowane – zwłaszcza w Europie Zachodniej. Rządy państw i różne organizacje międzynarodowe chcą je wymazać z kart historii. W wielu krajach przyznanie się do wiary chrześcijańskiej wymaga odwagi i niesie ze sobą wielkie ryzyko. Chrześcijanie dzielą los Jeremiasza, który został niesłusznie wrzucony do opustoszałej cysterny.

Jednak prawdziwego ucznia Jezusa nie zraża taka postawa, taka polityka, taki stan rzeczy. Słuchajmy zachęty autora Listu do Hebrajczyków, który pisze: Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala. On to zamiast radości przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę. Zastanawiajcie się więc nad Tym, który ze strony grzeszników taką wielką wrogość wycierpiał przeciw sobie, abyście nie ustawali, złamani na duchu.

Niedawne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały nam, że jest bardzo wielu młodych ludzi na całym świecie, którzy odpowiedzieli na wezwanie autora Listu do Hebrajczyków, którzy odpowiedzieli na wezwanie papieża Franciszka do odwagi, do tego, aby wstać z kanapy i wziąć w swoje ręce sprawy współczesnego świata, który odwrócił się do Jezusa plecami i zmierza w odwrotnym kierunku.

o. Piotr Gryziec Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij