Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dobry skarbiec serca

03.03.2019 Andrzej Prugar

Nie same nieprawdziwe wiadomości (ang. fake news) są dzisiaj dramatem, ale sam człowiek, którego serce objawia przez to swoją chorobę. Jak czytamy dzisiaj (ósma niedziela zwykła), „piec wystawia na próbę naczynia garncarza, a sprawdzianem człowieka jest jego wypowiedź” (Syr 27,5).

Jezus zaś mówi: „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta” (Łk 6,45). Słowa więc objawiają człowieka: albo bogatego wewnętrznie, który najpierw siebie oskarża, bo widzi swoją winę ("belkę w swoim oku"), albo wskazują na człowieka, który jest obłudnikiem, nie tylko nie widzi u siebie zła, ale jest nadawcą niszczącym innych.

Jaki będzie los niszczyciela?

Jak naczynie złej jakości nie przetrwa w piecu, nie utrwali się, aby było użyteczne, bo rozpadnie się, tak człowiek, który rozsiewa nieprawdę, nie przetrwa ognia prawdy, ostatecznie - sądu Boga na końcu czasu. Przetrwają zaś na wieki Ci, którzy mają dobre serce, bo oczyszczane przez słowo Bożej Prawdy, nawracają się, odnoszą zwycięstwo nad sobą w Jezusie Chrystusie i są "zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim" (1 Kor 15, 57-58).

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, Kaplica Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Kraków - Łagiewniki


 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij