Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Bogacz i Łazarz

23.09.2016 Piotr Roman Gryziec

Przypowieść, którą usłyszymy podczas liturgii w najbliższą niedzielę, zatytułowana jest w wydaniach Pisma Świętego: „Przypowieść o bogaczu i Łazarzu”. Przypatrzmy się bliżej tekstowi przypowieści: żył pewien człowiek bogaty… i żył żebrak imieniem Łazarz. Zauważmy, że człowiek bogaty nie ma imienia. Zgodnie z zasadą stosowaną przez rabinów wyjaśniających Pismo Święte, czego nie ma w Biblii, to nie istnieje. W każdym razie Jezus nie wspomina imienia bogacza. A to znaczy, że określenie „bogaty” jest jego imieniem własnym.

Żebrak nosi imię Łazarz – po hebrajsku Eleazar. W Biblii bardzo istotne jest znaczenie imienia. Ono określa człowieka, który je nosi, wyraża jego tożsamość i wskazuje na jego los. Eleazar znaczy „Bóg dopomaga”. Eleazar jest człowiekiem, który jest przekonany, że Bóg mu dopomoże. Jest człowiekiem, który liczy na pomoc ze strony Boga, ponieważ nie może na nią liczyć ze strony bogatego człowieka. I tak rzeczywiście się stanie. Ostatecznie znajdzie się na łonie Abrahama, czyli w niebie. Tam będzie szczęśliwy.

Imię „bogaty” wskazuje, że całe jego życie jest skoncentrowane na bogactwie, na posiadaniu dóbr materialnych i cieszeniu się nimi. Jego życiowym zadaniem jest bogacenie się i używanie bogactwa  dla własnej przyjemności. Bogaty swoją nadzieję pokłada w pieniądzu i swoich posiadłościach. Dlatego u kresu swojego ziemskiego życia dozna niemiłego rozczarowania.  

Jakie jest twoje imię? Czy zastanawiałeś się nad jego znaczeniem? Czy twoje imię odzwierciedla twoje życie, jest dla ciebie wyzwaniem, jakie Bóg postawił na twojej drodze życiowej?  

Piotr R. GryziecTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij